درایسول

6 نکته ساده جلوگیری از تعریق - درایسول

تعریق در فصول گرم سال امری اجتناب ناپذیر است؛ چرا که با گرم شدن هوا و بالا رفتن دمای محیط، دمای بدن و اندام ها نیز به طور طبیعی بالا می رود که نتیجه آن تعریق بیشتر در روز های گرم سال است.

درست است که تعریق امری طبیعی و لازم برای بدن است، اما با این حال باید در نظر داشت که تعریق زیاد در برخی نواحی میتواند باعث کاهش سطح بهداشت پوست و بهداشت فردی شود. به عنوان مثال تعریق زیر بغل یا تعریق پا علاوه بر ایجاد بوی بد، باعث ایجاد محیطی مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها نیز می شود!

6 نکته ساده جلوگیری از تعریق - درایسول

در نتیجه رعایت برخی نکات بهداشتی در فصول گرم سال می تواند علاوه بر جلوگیری از بوی بد بدن و افزایش اعتماد به نفس در رویداد های اجتماعی، سلامت پوست و بهداشت فردی را تضمین کند و در کنار آن، از تعریق آزار دهنده و مزاحم در نواحی مختلف بدن نیز جلوگیری کند.

در ادامه 6 روش ساده و مفید برای جلوگیری از تعریق زیاد را معرفی می کنیم…

1. از یک ضد تعریق استفاده کن!

در کدام ناحیه عرق می کنید؟ این سوالی‌ست که قبل از تهیه یک ضد تعریق باید از خود بپرسید!

با خرید ضد تعریق متناسب با ناحیه مورد نظر و نوع پوست خود میتوانید به آسانی و در کمترین زمان ممکن از تعریق بیش از حد در نواحی مختلف بدن جلوگیری کنید.

در نظر داشته باشید که ضد تعریق ها با انواع مام، دئودورانت و اسپری های بدن متفاوت هستند و علاوه بر کاهش و توقف تعریق در ناحیه مورد استفاده، از ایجاد بوی بد در آن ناحیه نیز جلوگیری می کنند.

به علاوه این ها، باید در نظر داشته باشید که ضد تعریق ها ماندگاری بالایی دارند و حتی بعد از شست و شوی ناحیه مورد استفاده تاثیر آن ها از بین نمیرود!

2 . استفاده از راهکار های خانگی جلوگیری از تعریق

کاهش یا کنترل تعریق، به روش های متعددی قابل انجام است. در برخی از این روش های موثر میتوان با استفاده از موادی که در هر خانه ای یافت می شود به جلوگیری از تعریق بیش از حد و یا کاهش تعریق در نواحی خاص پرداخت.

استفاده از نشاسته ذرت، گلاب و لیمو برخی از این روش ها هستند.

آشنایی بیشتر با روش های درمان خانگی تعریق

6 نکته ساده جلوگیری از تعریق - درایسول

3. برنامه فعالیت های روزانه‌ت رو تغییر بده

تغییر برنامه فعالیت های روزانه میتواند نقش مفیدی در کاهش تعریق بهبود سلامت بدن در روز های گرم ایفا کند.

به عنوان مثال تغییر برنامه ورزشی، تغییر ساعات برخی از فعالیت ها و دوری از برخی کار های غیر ضروری بیرون از خانه در ساعت های گرم روز و … نمونه هایی از این موارد هستند.

4. دمای محیط رو کاهش بده

هر چند این امر، امری ساده و بدیهی بنظر می رسد، اما باید در نظر داشته باشید که تعریق در واقع سیستم خنک کننده طبیعی بدن است. در نتیجه برای کاهش یا توقف تعریق در نواحی مختلف بدن، بهتر است با استفاده از روش هایی ساده، به فکر کاهش دمای محیط باشید.

قرار دادن یک ظرف یخ در جلوی پنکه، استفاده از پرده های مناسب برای جلوگیری از گرم شدن اتاق در روز های آفتابی و نکات ساده دیگر میتواند دمای محیط در روز های گرم را به حداقل برساند.

6 نکته ساده جلوگیری از تعریق - درایسول

5. از این مواد غذایی دوری کن!

رژیم غذایی کی از عوامل موثر بر شدت و بوی تعریق در افراد است. شما می توانید با انتخاب رژیم غذایی مناسب و پرهیز از برخی مواد خوراکی، تعریق در نواحی مختلف بدن را تا حد زیادی کاهش دهید.

به عنوان مثال کافئین، غذا های تند و غذا های پیچیده و پرچرب که پروسه هضم سختی دارند می توانند باعث افزایش تعریق شوند.

موارد زیر برخی از موادی هستند که برای کاهش تعریق باید از آنها دوری کرد!

  • غذاهای فراوری شده
  • مشروب و آبجو
  • سیر و پیاز
  • غذاهایی که محتوای چربی بالایی دارند
  • کافئین
  • غذاهای داغ و تند
  • بستنی

6. جنس لباس های خودت رو بررسی کن

جنس الیاف استفاده شده و بافت پوشش شما، یکی از عوامل موثر بر بهداشت پوست و تغییرات دمای بدن است.

در نظر داشته باشید که با پوشیدن لباس هایی با الیاف طبیعی و قابل تنفس می توانند علاوه بر خنک نگه داشتن اندام ها و کاهش تعریق به طور طبیعی، از تحریک غدد تعریق در سطح پوست و تعریق بی دلیل نیز جلوگیری کنند!

اگه هیچکدوم از روش ها موثر نبود…

در بسیاری از مواقع می توان با استفاده از این نکات ساده تعریق را به حداقل رساند! با این حال ممکن است شما در مواقعی آنقدر تعریق داشته باشید که هیچ یک از روش های ذکر شده موثر نباشد.

در این وضعیت توصیه می شود به بررسی علل تعریق در مواقع مختلف بپردازید، تا با آشنایی بیشتر با نوع تعریق و عوامل تشدید کننده آن به فکر راهکار هایی برای کاهش آن باشید.

در نظر داشته باشید که تعریق ممکن است به دلایل دیگری مانند استرس، اضطراب، وجود برخی بیماری ها و یا وجود اختلال هایپرهیدروز(تعریق بدون دلیل) رخ دهد.

آشنایی بیشتر با تعریق بیش از حد و بدون دلیل یا هایپرهیدروز

منبع : healthline

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%50 از عواید محصولات درایسول صرف جمع آوری زباله های پلاستیکی از زیستگاه دلفین های خلیج فارس می شود.
با خرید هر محصول می توان تا یک کیلو از زباله های پلاستیکی را از خلیج فارس جمع آوری کرد.
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید