درایسول

اگر شما از افرادی هستید که زیاد عرق می کنید، دانستن علت های تعریق و عواملی که تعریق را افزایش می دهند، برای شما امر مهمی به شمار می رود. البته باید گفت که تعریق امر مفیدی در میان فعالیت های طبیعی بدن به شمار می رود. اما با این حال اگر عرق بیش از حد باشد، می تواند در مواقعی آزار دهنده باشد. در این مقاله 9 مورد از علت ها و عوامل عرق زیاد را شرح می دهیم.

رژیم غذایی

رژیم های غدایی که شامل غذا های پر ادویه و غذا های تند، الکل، کافئین، سدیم و چربی زیاد هستند میتوانند باعث افزایش فعالیت غدد عرق و در نتیجه تعریق بیش از حد شوند. برای جلوگیری از تعریق زیاد حتما یک رژیم غذایی متعادل انتخاب کنید. در این باره با پزشک عمومی مشورت کنید.

تعداد غدد عرق

اگر شما از افرادی هستید که بیش از حد عرق می کنند، ممکن است این امر به علت زیاد بودن غدد تعریق در سطح پوست شما باشد. بیش از حد بودن غدد عرق در سطح پوست به ژنتیک افراد بستگی دارد. شما می توانید با روش های ساده ، از تعریق بیش از حد جلوگیری کنید.
درایسول - علت تعریق زیاد

گرما و رطوبت

گرما و رطوبت از مهم ترین و مشهور ترین علت های عرق کردن هستند. اگر شما در منطقه ای با آب و هوای گرم یا مرطوب زندگی می کنید، این امر ممکن است باعث عرق کردن بیش از حد شما شود. برای مقابله با تعریق بیش از حد به علت گرما و رطوبت، می توانید از لباس هایی خنک و با الیاف طبیعی قابل تنفس استفاده کنید. همچنین دوش گرفتن در طول روز می تواند روش مناسبی برای شما باشد.
درایسول - علت تعریق زیاد

هایپرهیدروزیس

هایپرهیدروزیس(هایپرهیدروسیس) به معنای اختلال تعریق بیش از حد می باشد. در این وضعیت تعریق بیش از حد بدون عامل و علت مشخص رخ میدهد. برای درمان این اختلال روش هایی وجود دارد. برای مقابله با هایپرهیدروزیس یا عرق کردن بیش از حد، این اختلال را به پزشک متخصص مطرح کنید.

مقاله هایپرهیدروزیس و روش های مقابله با آن را مطالعه کنید.

استرس و تعریق زیاد

شرایط پر تنش و استرس زا باعث افزایش جریان خون، ضربان قلب و دمای بدن می شود و در نتیجه همین امر باعث عرق کردن بیش از حد می شود. عرق کردن بیش از حد به علت استرس می تواند با استفاده از ضد تعریق ها کنترل شود.

تعریق و بارداری

تغییرات هورمونی مانند تغییرات هورمونی دوران بارداری می تواند باعث افزایش فعالیت غدد عرق شود. در این شرایط شما می توانید با دوری از محیط های گرم، نوشیدن آب و پوشیدن لباس های خنک و گشاد، عرق را به حداقل برسانید.
درایسول - علت تعریق زیاد

عرق کردن در دوران بلوغ

در دوران بلوغ بدن تغییرات هورمونی زیادی را تجربه می کند. به سبب همین امر فعالیت غدد عرق بیشتر می شود. عرق کردن در دختران و پسران در دوران بلوغ امری غیر طبیعی نیست، بنابر این می توانید با دوش گرفتن و پوشیدن لباس های تمیز با عرق کردن مقابله کنید.
درایسول - علت تعریق زیاد

دارو ها

مصرف برخی دارو ها مانند دارو های ضد افسردگی می تواند در مواقعی باعث افزایش عرق باشد. شما می توانید از پزشک خود درباره تاثیر دارو ها بر غدد عرق و روش های مقابله با آن بپرسید.

تعریق زیاد و دیابت

برخی از بیماران دیابتی تعریق بیش از حد را تجربه می کنند. در مورد، می توانید با پزشک متخصص درباره روش های کنترل و مقابله با عرق کردن بیش از حد مشورت کنید.

جمع بندی

علت های متفاوتی باعث تعریق بیش از حد  می شوند. عرق کردن فعالیت طبیعی و مفید بدن هست. اما در مواقعی که بیش از حد باشد، می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود و آزار دهنده باشد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله عرق چیست؟ را مطالعه کنید.

همچنین مقاله تعریق در سایت پزشکت را بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

%50 از عواید محصولات درایسول صرف جمع آوری زباله های پلاستیکی از زیستگاه دلفین های خلیج فارس می شود.
با خرید هر محصول می توان تا یک کیلو از زباله های پلاستیکی را از خلیج فارس جمع آوری کرد.
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید